Whatsapp

0541 268 70 70
Anasayfa / Duvar Kağıdı ÇeşitleriDuvar kağıtları , üst üste bindirilmiş iki tabaka duvar kağıdından oluşur , tabakalardan biri baskılı(yüzey),diğeri ise (taban) baskısızdır. Genellikle duvar kağıtlarında; rölyef(kabartma/köpüklü) vinil , ağır vinil , kağıt , elyaf(%100 elyaf), tekstil ve doğal malzemeler olmak üzere 7 farklı yüzey çeşidi;elyaf , kağıt ve tekstil olmak üzere 3 farklı taban çeşidi bulunmaktadır.

Vinil ve Ağır Vinil Duvar Kağıtları: Üst yüzeyi PVC(Poly Vinly Chloride) laminasyonu ile üretilmiş özel bir kağıttır.PVC kaplı olan üst yüzeye , sıcak baskı ile renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra özel makinelerde desen efektleri ve kabartma dokusu verilir.Gramajı arttırılarak üretildiğinde ise ağır vinil duvar kağıtları olarak adlandırılır.Üzerindeki yoğun vinil tabaka , desenlerdeki derinliği ve dokuyu daha da arttırdığından üç boyutlu bir görüntü oluşturur.Dayanıklılığı yüksek olan vinil yüzeyli duvar kağıtlarının tabanı elyaf , kağıt yada tekstil olabilir.

 

Kağıt Esaslı Duvar Kağıtları: Üst tabakası %100 kağıt olan duvar kağıdıdır.Kağıt yüzeyli duvar kağıtlarının tabanı kağıt ya da elyaf olabilir.

 

Elyaf Duvar Kağıtları(%100 Elyaf): %100 elyaflı duvar kağıdı üzerine direkt boya baskısı ile üretilir.İşlenme ve ham madde maliyeti yüksektir.Özel bir dokuya sahiptir.

 

Rölyef / Kabartma Duvar Kağıtları: Üst yüzeyi kabartmalı(rölyef),süngerimsi bir dokusu olan duvar kağıtlarıdır.Üst yüzeyinin tamamen kabartmalı olmasından dolayı,mekanda derinlik etkisi yaratan rölyef yüzeyli duvar kağıtlarının tabanı elyaf ya da kağıt olabilir.

 

Tekstil Yüzeyli Duvar Kağıtları: Yüzeyi tamamen doğal ipliklerden üretilen duvar kağıtlarıdır.Diğer duvar kağıdı türleri ile kıyaslandığında daha dikkatli bir uygulama ve bakım gerektirmektedir.

 

Özel Yüzeyli Duvar Kağıtları: Yüzey kısmı özel baskı teknikleri(örn:gravür baskı) ile üretilen , flok ya da doğal malzemelerin kullanıldığı duvar kağıtları çeşitleridir.Bu grupta aynı aynı tekstil yüzey duvar kağıtları gibi diğer duvar kağıt türlerine nazaran çok daha dikkatli bir uygulama ve bakım gerektirir.

 

Elyaf Tabanlı Duvar Kağıtları: Çok özel nitelikli bir taban olup , uygulama işlemi son derece kolaydır.Uygulama esnasında tutkal kağıda sürülebildiği gibi , duvar kağıdı kaplanacak yüzeye de sürülebilir.Yumuşaması için bekletilmesine gerek olmadığından , uygulama sonrasında esneme veya çekme yapmaz.Suya gerek kalmadan sökülebilir, iz bırakmaz.

 

Kağıt Tabanlı Duvar Kağıtları: Kağıt tabanlı duvar kağıtları uygulama sırasında hassasiyet gerektiren bir yapıya sahiptir.Yumuşama süresine uyulması son derece önemlidir.Bu süre gerektiğinden kısa ya da uzun tutulacak olursa kağıtların arasında açılma , büzüşme , kabarcık ve pli/katlama yeri oluşumu kaçınılmazdır.Kendinden tutkallı çeşitleri de mevcuttur.